Спорт

Гвардиола: Ливерпул е најсилен во Европа, прв ќе им честитам ако бидат шампиони

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, после поразот во дербито со Ливерпул, изјави дека е горд на неговиот тим и не сакаше да го коментира судењето.

– Горд сум на мојот тим, ретко кој гостински тим игра вака офанзивно на овој стадион на кој се најтешки гостувањата. Почнавме одлично, храбро, но Ливерпул е европски првак, од два шута даде два гола. Не беше лесно да се вратиме после негатива од два гола. Има уште седум месеци до крајот на сезоната, ќе се бориме до крај. Ако Ливерпул биде првак, јас прв ќе им честитам – рече Шпанецот кој не сакаше да зборува за ВАР и судиите.

За Гвардиола, сега најважен е наредниот меч кој ќе биде против Челзи.

ФОТО: EPA / FRIEDEMANN VOGEL

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Коронавирус во два фудбалски тима: Ренова има четворица заразени, а двајца во Шкендија

saso user

Оливие Жиру и Вили Кабаљеро уште една сезона со Челзи

saso user

Нејмар ќе се скраси во Барселона за помалку пари

saso user