Македонија Спорт Топ вести

Алкалоид со победа го почна Европскиот клупски куп

Шахистите на Алкалоид успешно стартуваа на годинешниот Европскиот клупски куп во Улцињ, Црна Гора. Тие вчера во првото коло, извојуваа висока победа од 5:1 против екипата Мосан од Белгија.

Цел поен за „Фармацевтите“ обезбедија Шанкланд, Криворучко, Ковалев и Недев, додека реми партии одиграа Андреикин и Инаркиев.

Првото коло помина без изненадувања и во другите мечеви на кои останатите фаворити како што се Медни Садник, Нови Бор и Падова остварија победи.

Следен противник на македонскиот шампион е тимот на Раика Рапид од Австрија. Партиите од второто коло ќе с еиграат денес со почеток во 15 часот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ПССЕ: Намaлeн притисокот врз медиумите и новинарите во Македонија

saso user

Зендели: Беса нема да го поддржи законот за ЈО

saso user

Нејмар може да го откаже учеството на Копа Америка поради проблемите во приватниот живот

saso user