Свет

Спасени рударите во Германија

Спасени се 35 рудари, кои беа заробени по експлозијата во рудникот  на калиум во источна Германија, јавуваат германските медиуми.

Двајца рудари се повредени, а во операција за спасување сите се извлечени од длабочина од околу 700 метри.

По експлозијата, тие биле сместени во безбеден сектор на рудникот Тојтшентал, кој се наоѓа на околу 150 километри југо-западно од Берлин.

Рударската упра соопшти дека едниот од повредените е во сериозна здравствена состојба, а другиот е само полесно повреден. Како што се наведува, рудникот веќе не е активен, но се користи за депонирање на руден отпад.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Украински министер вети дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија

saso user

Конгрес на дедо-мразовци во Копенхаген

saso user

Германија со 50 милијарди евра ќе спречува пропаѓање на малите работодавачи

saso user