Свет

Песков: Русија сака да соработува со НАТО и покрај агресивноста

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека НАТО секогаш бил инструмент на агресија и конфронтација, но Русија сака да соработува со Алијансата.

– Повеќе пати имаме изјавено дека НАТО е создадено за конфронтација. Меѓутоа, Русија никогаш не избегнувала соработка со НАТО – истакна Песков.

Тој додаде дека Русија никогаш претерано не ја нагласувала улогата на Сееврноатлантската алијанса во обезбедување на глобалната европска безбедност и стабилност.

– Бидејќи тоа е инструмент на конфронтација и понекогаш на агресија. Тоа е нашето мислење за НАТО – наведе Песков.

Тој коментирајќи ја вчерашната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон, наведе дека „НАТО можеби е живо или мртво, ние не сме паталози да испитуваме и да одлучуваме кои делови од НАТО се коматозни“.

Макрон во интервјуто за „Економист“ изјави дека „НАТО е клинички мртво, време е Европа да почне да размислува сама за себе како геополитичка сила“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Кремљ демантира дека со Трамп договориле повлекување на експертите од Венецуела

saso user

ОН: Околу седум милиони смртни случаи поради загадување на воздухот

saso user

Водачот на една од најмоќните банди се маскирал во својата ќерка за да побегне од затвор! ФОТО+ВИДЕО

saso user