Свет

Настрадаа 350 коали во пожарите во Австралија

Во шумските пожари во крајбрежниот резерват во Нов Јужен Велс, Австралија, настрадаа половина од коалите што живеат таму, објавија денеска експертите.

Раниот почеток на сезоната на пожари донесе пожари во природниот резерват на езерото Инес, во кој минатиот месец се уништени две третини од живеалиштата на коалата, а останатиот дел беше загрозен од 15 големи пожари во државата.

Околу 350 коали кои живеат во резерватот во крајбрежниот град Макуори настрадаа во шумски пожари, наведува групата „Да се зачува коалата во Австралија“.

– Во резерватот имаше од 500 до 600 коали – изјави претседателот на групата Су Ештон.

Негувателите на животни од болницата за коали во Макуори ги негуваат спасените коали и ги хранат со листови од еукалиптус.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Можно е годинава озонската дупка да биде најмала во последните 30 години

saso user

Беснеат пожарите во Сибир, прогласена вонредна состојба (ВИДЕО)

saso user

Европска комисија: Намален е бројот на мигранти на грчката граница

saso user