Свет

За Помпео, НАТО не е во „мозочна смрт“, но е старо 70 години

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Берлин предупреди дека НАТО мора да расте и да се менува или постои разик да биде надминато.

Одговарајќи на прашања на новинарите дали е НАТО застарено или доживелао „мозочен удар“,како што оценува францускиот претседател Емануел Макрон, државниот секретар кажа „дека минаа 70 години… треба да  расте и да се менува. Треба да се соочи со реалноста и предизвиците на денешнината“.

– Доколку земјите сметаат дека можат да имаат безбедносна корист, а на Алијансата да не и пружаат неопходни ресурси, или да не ги почитуваат своите обврски, тогаш постои ризик НАТО да стане неефикасно и застарено – заклучи американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Амбасадорот на Венецуела во ОН: САД се обидуваат да започнат војна

saso user

Вооружен маж киднапирал авион за Дубаи

saso user

Педесет и седум жртви на горештините во Јапонија за една недела

saso user