Македонија

АРМ безбедно ја отстрани токсичната материја од „Охис“

Екипа на АРМ со потребна механизација и обучена, доцна попладнево безбедно ја отстранила токсичната материја метил акрилат мономер од дворот на фабриката „Охис“.

Инспектори од Министерството за животната средина велат дека нема простор за паника дека ќе има последици по животната средина.

И од Институтот за хемија тврдат дека метил акрилат мономер кој истекол, бил токсичен.

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Министерството за внатрешни работи вршеа увид во кругот на „Охис“ каде денеска се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ќелија по ќелија, башка ќе шетаат во Шутка

saso user

Светите Козма и Дамјан

saso user

Заев: Ајде Мицкоски смогни сили, осуди го насилството од 27-ми април!

saso user