Урбани вести

75 ГОДИНИ СЛОБОДЕН ОХРИД

Во рамки на одбележувањето на 7-ми Ноември- Денот на ослободувањето на Охрид, градоначалникот, Константин Георгиевски  се обрати на Свечената академија што претпладнево се одржа во ОМУ „Методи Патче“.

Во своето обраќање пред присутните градоначалникот Георгиески истакна:

–  Денеска Охрид  празнува, чествува и се потсетува  на храброста и пожртвуваноста на  охриѓани  кои пред 75 години во борбата против фашистичкиот окупатор  ги вградија своите животи за слободен град. Историја забележала  многу датуми, но само 7- Ноември  е поврзан со  борбата за слобода  на   Охрид и охриѓани . Со пожртвуваност и храброст, умешност и мудрост  нашите сограѓани ја донеле толку посакуваната слобода  удирајќи ги темелите  на  современ град. Животот е часовник. Стрелките се движат напред. Секое завртување е показател  за  едно одминато и сегашно време, а просторот меѓу бројките е наша постојка на која застанувајќи за миг стануваме свесни дека  без минато иднина нема. Не заборавајќи го  делото на нашите предци,на крваво спечалената слобода го  градиме и развиваме Охрид, продолжувајќи   онаму каде што генерациите пред нас застанале. Секогаш неуморни и родољубиви во заедништво, солидарност и почит едни кон други го надградуваме и развиваме нашиот убав Охрид претворајќи го во  заеднички напреден и праведен дом, онака како што го сонувале и посакувале нашите борци. Од ослободувањето  до денес многу нешта се промениле  но не и напорите на темелите на правдата , исправното и доброто да го развиваме Охрид како значаен економски , туристички, културен и образовен центар. Продолжувајќи го  аманетот на нашите предци да ја сочуваме со животи платената слобода го градиме и разубавуваме Охрид. Чесно и посветено работиме на крупни  проекти за подобра иднина на сите граѓани. Конечно го решивме деценискиот проблем на градот, раздолжување на  општина  Охрид, работиме на реконструкција и изградба на колекторскиот систем. Градиме улици, патишта и тротоари. Ги подобруваме условите за образование на нашите деца.  Реконструираме  училишта, градиме нови спортски сали. Денеска во современ Охрид кој е идеален склоп на традиционалното и модерно време со понос и посебен пиетет се присетуваме на секој живот и секоја жртва дадена за слободата на Охрид кои се траен потсетник и патоказ за изградбата на уште поуреден и понапреден град. Нека ни е честит и вековит 7-ми Ноември, денот на ослободувањето на Охрид од фашистичкиот  окупатор  и неговите  сојузници- рече Георгиески.

Свечената Академија  беше заокружена со културно-  уметничка програма.

Денеска попладне со свечена приредба  во НУЦК „Григор Прличев“ ќе биде одбележан патрониот  празник на ЈОУДГ „Јасна Ристеска“’, а во ОМУ „Методи Патче“ учениците ќе го одржат Седмоноемврискиот концерт.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Европски ден за соработка

saso user

ГРДАНОСКИ МУ ОБРУСИ НА САШО ДОНЕВ

saso user

ЗАКЛУЧОЦИ ОД TРИБИНАТА ЗА РЕЖИМОТ НА СООБРАЌАЈ ВО УРБАНА ЗАЕДНИЦА „СТАР ГРАД”

saso user