Здравје

Намирници со негативни калории ќе ви помогнат да ги намалите килограмите

Веруваме дека досега сте слушнале за магичната храна со „негативни калории“, и со право се прашувавте како е можно да има негативни калории.

Името „негативни калории“ е често погрешно сватено – едноставно, секоја храна има одредена калориска вредност, без оглед колку е мала. Тоа е поради што негативните калории се нарекуваат така, факт е дека нашето тело троши повеќе енергија обработувајќи ја, отколку што внесуваме конзумирајќи ја.

 

 1. Целер

 

Број на калории: 3 по парче со средна големина

 

 1. Домати

 

Број на калории: 22 на домат со средна големина

 

 1. Моркови

 

Број на калории: 2 на 10 грама

 

 1. Брокула

 

Број на калории: 49 на цвет со средна големина

 

 1. Грејпфрут

 

Број на калории: 104 по парче со средна големина

 

 1. Ротквици

 

Број на калории: 1 по големо парче

 

 1. Гуава

 

Број на калории: 45 по парче со средна големина

 

 1. Малина

 

Број на калории: 0,5 по парче

 

 1. Праска

 

Број на калории: 38 по парче со просечна големина

 

 1. Аспарагус

 

Број на калории: 10 по врзуванка

 

 1. Јаболко

 

Број на калории: 95 на парче со средна големина

 

 1. Варена зелка

 

Број на калории: 17 на 250 грама

 

 1. Мандарини

 

Број на калории: 37 по парче

 

 1. Лубеница

 

Број на калории: 75 по осмина средно големо парче

 

 1. Варена боранија

 

Број на калории: 44 на 250 грама

 

 1. Феферони

 

Број на калории: 18 по парчиња

 

 1. Ананас

 

Број на калории: 28 по круг

 

 1. Варен спанаќ

 

Број на калории: 7 на 250 грама

 

 1. Диња

 

Број на калории: 45 по осмина диња

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

И во зима чинијата може да биде „пролетно“ шарена

saso user

Не го доиш, зошто не го доиш?!?

saso user

Дали сме биле во заблуда? Белото месо не е поздраво од црвеното

saso user