Македонија

Меѓународен ден за прекинување на неказнивоста на злосторствата против новинарите

Во организација на Здружението на новинарите на Македонија денеска во Скопје ќе биде одбележан Меѓународниот ден за прекинување на неказнивоста на злосторствата против новинарите.

На настанот по тој повод е најавено обраќање на претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Младен Чадиковски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, амбасадорот на Кралството Холандија, Дирк Јан Коп, заменик-шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Џефри Голдстајн, и на новинарот и претставник на Репортери без граници од Париз, Ерол Ондероглу.

По обраќањата е предвидена и презентација на Нацрт-протоколот за односи меѓу полициските службеници и медиумските работници за подобрување на безбедноста на новинарите и снимателите од проф. д-р Никола Дујовски.

МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Владата апелира на 7 мај да користите бесплатен превоз со автобус

saso user

Шестгодишно дете од Прилеп се изгубило во Тетово, го нашле во Скопје

saso user

Секој четврти пациент со дијабетес страда од дијабетична ретинопатија

saso user