Сцена

Почна глобална потрага по украдената гитара на Пол Макартни пред повеќе од 50 години

Баварскиот производител на инструменти Карл Хофнер покрена глобална потрага по инструментот на Пол Макартни, откако исчезна една негова гитара пред повеќе од 50 години.

Леворакиот басист на една од најголемите музички групи на сите времиња Битлс, бас гитарата Хофнер 500/1 ја купил во 1961 година во продавница во Хамбург. Макартни на неа свирел две години и на првите два албума на Битлси.

– Гитарата најверојатно е украдена. Ја нема повеќе од 50 години. Сега дојде време да ја пронајдеме – изјави Ник Вас од фирмата Хофнер.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зад кулисите на Евровизија: Влезницата за финалето чини 1.000 евра, сендвич 20 евра

saso user

Ѕвездата од „Беверли Хилс“ бил во врска со две колешки од серијата

saso user

Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“ не лаже: Борбата беше залудна, ракот повторно се врати

saso user