Балкан

Харадинај нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај на Фејсбук објави дека нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент, пренесе приштинскиот дневен весник „Зери“.

Харадинај соопшти дека неговото место ќе го заземе партиски колега, но дека тој и натаму ќе  биде партиски лидер на „Алијанса за иднината на Косово“ (ААК), која, според него, има потреба од реформи.

„Своето место во парламентот им го оставам на колегите, но ќе продолжам да ги држам отворени вратите на „Алијансата“ за нужната реформа, која беше побарана од народот“, напиша Харадинај.

ААК, предводена од него, и Социјалдемократската партија (СДП), кои заедно се натпреваруваа на предвремените избори на 6 октомври, освоија 11,57 отсто од гласовите и се најдоа на четвртото место по Движењето Самоопределување, Демократската лига на Косово (ЛДК) и Демократската партија на Косово (ПДК).

PHOTO: EPA/OLIVIER HOSLET

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пред 100.000 граѓани митинг на Вучиќ во Белград: Сѐ може, ултиматуми и насилство не

saso user

Мицотакис и официјално е нов премиер на Грција

saso user

Медведев во октомври во Белград на прослава на победата над фашизмот

saso user