Балкан

Упад на стотина специјалци на РОСА на северот на Косово – апсења поради убиството на Оливер Ивановиќ

Утринава во 5.50 часот повеќе од 25 оклопни возила и џипови со околу сто припадници  на косовската специјална единица РОСА влегле на северот на Косово. Косовската полиција соошти дека бил уапсен полицаец во врска со убиството на Оливер Ивановиќ, како и уште еден осомничен кај кого било пронајдено оружје. Потоа полицајците се повлекле, пренесуваат српски и косовски медиуми.

„Полициската акција е изведена врз основа на судски налог за претрес, а резултираа со апсење на осомничениот полицаец вклучен во налогот за претрес. Во текот на акцијата уапсен е уште еден осомничен кај кого е пронајдено оружје. Во операцијата се пронајдени уште две парчиња оружје и муниција“, се наведува во соопштението на косовската полиција.

Дел од српските медиуми пишуваат дека српскиот држваве врв бил мобилен и со функцонери на безбедносните служби разгледувале евентуални итни мерки.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Опозицијата во Албанија најавува граѓанска непослушност: Ќе ги блокира сите главни патишта кон Тирана

saso user

Пред четири дена Хрватска ги отвори границите за туристи

saso user

Авион принудно слета во Дубровник откако патник починал од инфаркт

saso user