Спорт

Осака најдобра тенисерка во септември во изборот на ВТА

Третиот светски рекет во женска конкуренција, Јапонката Наоми Осака, е победничка во гласањето за титулата најдобра тенисерка во септември, според официјалната веб-страница на ВТА.

Осака доби најмногу гласови во конкуренција на Арина Соболенко од Белорусија и Каролина Плишкова од Чешка.

Јапонската тенисерка во септември го освои турнирот во татковината, во градот Осака.

ФОТО: EPA / JUSTIN LANE

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Перо Антиќ претседател на Олимпискиот Совет на МОК

saso user

Мурињо: Клоп нема освоено ништо три и пол години, а сѐ уште ја има довербата

saso user

Ако остане во Њукасл, Бенитез ќе добие 100 милиони фунти за трансфери

saso user