Наука Сцена

Научниците потврдија: Бела Хадид е најубавата жена на светот ФОТО

Супермоделот Бела Хадид (23) е прогласена за најубава жена на светот. Научниците водени од теоријата за златниот рез ги анализирале и најмалите детали на нејзиното лице како големината и положбата на усните, носот, брадата, јаболчниците и вилицата. Со пресметувањето заклучиле дека Бела има совршени пропорции.

Манекенката според сите мерења убедливо го однелa првото место на пописот на најубавите жени на светот со резултатот од 94,35 отсто, пренесува „Дејли мејл“. Зад Бела, на второто место се нашла Бијонсе со 92,44 отсто.

– Откако беа измерени сите параметри, беше јасна дека Бела е победничката, бидејќи резултатот покажа дека има совршено лице. Најголем процент постигна нејзината брада, од 99,7 отсто, што е само 0,3 отсто од совршенството – изјавил Јулиан Де Силва, научникот што работел на проектот.

– Овие сосема нови техники на компјутерско мапирање ни овозможуваат да ја решиме мистеријата што e тоа што некого го прави физички убав – додал тој.

Меѓу избраните убавици, чии резултати се мошне тесни, се најдоа и Амбер Херд (3), Аријана Гранде (4), Тејлор Свифт (5), Кејт Мос (6), Скарлет Јохансон (7), Натали Портман (8), Кети Пери (9), Кара Делавињ (10).

Меѓутоа, веднаш се појавија и реакции за овој избор за најубава жена, посочувајќи дека Бела е далеку од совршена, особено имајќи ги предвид бројните естетски операции што ги направила на своето лице – корекција на носот, усните и јаболчниците.

FOTO: www.betrendsetter.com

 Bella Hadid has been named as the most beautiful woman in the world - according to maths

According to science, supermodel Bella Hadid is the most beautiful woman in the world

 Beyoncé was in second place with a 92.44 per cent match

Credit: Cavendish Press

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лејди Гага има нов дечко – не е Бредли Купер

saso user

Почина актерот од „Ѕвездени патеки“ Арон Ајзенберг на 50 години ФОТО

saso user

Меган Маркл ја продава куќата во која живеела со поранешниот сопруг, за 1,8 милиони долари ФОТО

saso user