Балкан

Захариева: Одложувањето на преговорите со Македонија ќе ја влоши ситуацијата во регионот

Одложувањето на почетокот на преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската унија ќе ја влоши и дестабилизира ситуацијата во регионот, изјави вицепремиерот Екатерина Захариева.

Бугарија го поддржа почетокот на разговорите и доколку нивниот почеток биде одложен за март следната година, тоа ќе биде огромна грешка, оцени Захариева, пренесува БГНЕС.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

На црква во Хрватска ѝ забранија да ѕвони по тужба од соседи

saso user

Откажал мотор на брод со 250 патници кој пловел за Сплит, во тек акцијата за спасување ВИДЕО

saso user

Харадинај до Вучиќ: Цел свет ја знае границата меѓу Косово и Србија, друга нема да има

saso user