Македонија

Заев – Сасоли: Секоја друга одлука, освен преговори ќе биде поттик за регресивни процеси во земјата и регионот

Претседателот на Владата на РСМ, Зоран Заев, вечерва во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот Парламент Давид Мариа Сасоли.

На средбата, на која присуствуваа и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, премиерот Заев му изрази благодарност на претседателот на Сасоли за поддршката од ЕП и европратениците кои во огромно мнозинство ја прифатија препораката на Европската Комисија, Северна Македонија безусловно да ги започне преговорите за членство во ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Премиерот Заев нагласи дека сѐ уште е оптимист дека одлуката за старт на преговорите сепак ќе биде донесена на самитот на претседатели и шефови на влади на земјите членки на ЕУ во текот на утрешниот ден.

Поинаков исход освен старт на преговори за Северна Македонија, како признание за остварените реформи и за сериозните политички одлуки на земјата како исполнување на препораките на ЕУ, ќе биде поттик за регресивните сили во земјата и обесхрабрувачки сигнал за другите земји во регионот во однос на нивните евроинтеграциски процеси, рече меѓу другото премиерот Заев на средбата со претседателот на Европскиот Парламент.

Сасоли го потврди речиси консензуалното одобрување на европратениците за преговори со Северна Македонија и нагласи дека земјата е успешна приказна за Европската Унија, особено заради начинот на кој се решени прашањата со Грција и Бугарија.

Претседателот на Европскиот Парламент, Сасоли рече дека со овие пораки тој утре ќе се обрати и во Европскиот Совет и ќе побара да биде исполнето ветувањето за позитивна одлука за старт за преговори на Северна Македонија со Европската Унија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Спасовски: Наскоро ќе се намалат казните за сообраќајни прекршоци

saso user

Куќен притвор за Фросина Ременски и таткото на Боки 13

saso user

Јаулески: Димитров преспа две години, нека учи од Колинда ВИДЕО

saso user