Здравје

Еве колку долго треба да ги миете рацете за да го заштитите организмот од бактерии

Нема потреба да се повторува колку е важно миењето на рацете на децата и возрасните особено за време на сезоната на настинки и грип.

Верувале или не, на рацете можете да имате околу 3.200 бактерии од 150 различни видови. Поради овој факт, многу е важно редовно да ги миете рацете за да го заштитите телото од микроорганизми.

Постои одредено време кое треба да го посветиме на миењето на рацете за да се осигураме дека сме ги отстраниле сите бактерии.

Препораката на докторите е миењето на рацете да трае 20 секунди. Колку подолго ги миете рацете, толку е поголема шансата да ги убиете бактериите.

Дури поважно е да ги миете рацете подолго, отколку водата со која ги миете да биде потопла.

Рацете треба да се мијат што е можно почесто, бидејќи и во домот можете да бидете изложени на многу бактерии. Првата работа од која не се оддалечувате во текот на целиот ден е мобилниот телефон кој е вистинско легло на бактерии, затоа е најдобро да ги миете рацете редовно откако ќе го користите и секој ден темелно да го избришете уредот со алкохол или асепсол.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Проф. д-р Александра Грозданова: Новите вакцини ќе ги штитат децата од животозагрозувачки проливи и воспаленија на мозокот

saso user

Карфиолот го забрзува метаболизмот

saso user

Направете сок кој ќе ги ублажи симптомите на алергија

saso user