Бизнис

Доставени 41 понуда за изградба на фотонапонски централи на приватен имот

Четириесет и една понуда се пристигнати на јавниот повик за доделување премии за електрична енергија произведена од фотонапонски централи на приватно земјиште се доставени 41 понуда, кои денеска беа јавно отворено.

Според вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев интересот е голем и тој е потврда за она што е направено како методологија и дека тоа дава резултати. При тоа соопшти дека претходно на јавен повик за фотонапонски централи на државно земјиште се доставени 85 понуди за градење 35 мегавати.

Најави дека следната недела ќе биде потпишан договор за фотонапонски централи во ТЦ Осломеј, каде инвеститор ќе биде ЕСМ.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бугарски компании скенираат терен за ФОТОВОЛТАИЧЕН СИСТЕМ во село Орланци-Кичево

saso user

Златко Ќурчиевски назначен за нов директор на РЕК Битола

saso user

28 август 2019 година (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), е неработен ден за граѓаните од православна верисповед

saso user