Спорт

Демонстранти запалија дрес на Леброн во Хонг Конг

Демонстрантите во Хонгконг го запалија дресот на големата кошаркарска ѕвезда на Лејкерс, Леброн Џејмс. Ова се должи на неговата неодамнешна реакција по изјавата на директорот на Хјустон.

Џејмс ја коментираше изјавата на генералниот директор на Хјустон, Дарил Мори, кој им искажа поддршка на демонстрантите во Хонг Конг.

Потоа, комесарот на НБА, Адам Сребл, изјави дека лигата нема да се извини за изјавата на функционерот и истакна дека НБА се залага за слобода на говор.

– Да, имаме слобода на говор. Но, понекогаш има негативни последици кога не размислувате за другите, туку размислувате само за себе. Не сакам да се расправам со зборовите на Дарил Мори, но верувам дека тој не бил свесен за ситуацијата. Многу луѓе би можеле да страдаат, не само финансиски, туку и физички, емоционално и духовно. Затоа, бидете внимателни што објавувате на Твитер, што велите и правите. Со слободниот говор доаѓа многу негативен – реагираше Џејмс.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Шампионскиот пехар и Вардар“ во „Аџибадем Систина“

saso user

УЕФА ги објави кандидатите за играч на неделата во ЛШ

saso user

Зверев: Се наоѓам во дупка

saso user