Свет

Шпанскиот суд со налог за апсење на поранешниот каталонски лидер

Врховниот суд на Шпанија издаде европски налог за апсење на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон.

Налогот е издаден откако судот претходно денеска судот ги осуди каталонските сепаратисти на затворски казни од девет до 13 години.

Пуџдемон од 2017 година е во егзил во Белгија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лондон: Велика Британија ќе биде пример за сигурна интернет активност

saso user

НАТО ја предупреди Турција на последиците од инсталирањeто на С-400

saso user

Се зголемува бројот на повредени во пожарите во Португалија

saso user