Балкан

Чесни сомборци: На улица нашле паричник со 2.000 евра на молер, го пронашле и му ги вратиле парите

Милош Дрча и Немања Шопот од Сомбор, Србија, пред неколку дена пронашле полн причник со банкноти во вкупна вредост до околу 2.000 евра, па го пронашле сопственикот и му го вратиле паричникот што го нашле околу 8.30 часот наутро.

– На патот кај бензинската станица на „Лукоил“ во Сомбор видовме торбичка. Ја зедовме и видовме оти покрај парите, за среќа, има и визит-картички. Имаше доста пари, а видовме и дека човекот е молер. Веднаш телефонски го повикавме и договоривме да се најдеме за да му ја вратиме торбичката со паричникот и парите – рече за „025.рс“ Милош Дрча.

Сопственикот на изгубената торбичка, Горан Ловренчиќ, им изразил голема благодарност на двајцата сограѓани, ги одвел на појадок, а и дополнително ги честел за исклучително чесната постапка.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Уапсен опозициски пратеник во Косово поради учество на протест во 2015 година

saso user

Пожари во Албанија, Мета бара итни мерки од надлежните

saso user

И двајца Косовци вмешани во „грабежот на векот“ на тиранскиот аеродром

saso user