Балкан

Часови по грчки и персиски за деца бегалци за полесно вклучување во грчките училишта

Центарот за интеграција на мигранти од општина Солун организира часови по грчки и персиски јазик за деца бегалци од шест до 17 години за нивно полесно вклучување во училиштата во Грција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, jави дописничката на МИА од Атина.

Заменик градоначалникот на Солун, задолжен за социјална политика, Харис Аидопулос за АНА-МПА вели дека станува збор за активност во рамки на програмата „React“ во соработка со УНИЦЕФ и невладини организации, а часовите за децата ќе се одржуваат два пати седмично во попладневните часови.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Оставки од директорите на АНА-МПА и на ЕРТ

saso user

Ѓилас: Вучиќ живее во Матрикс

saso user

Хрват брутално убиен во Германија, осомничени љубовницата и нејзиниот сопруг (ВИДЕО)

saso user