Спорт

Федерер ќе игра на Олимписките игри во Токио в година

Швајцарската тениска легенда Рожер Федерер, откри дека планира да учествува на олимпискиот турнир во Токио следната година.

Федерер играше демонстративен натпревар против Џон Изнер во главниот град на Јапонија, и на Јапонците им порача дека ќе се видат и следната година, на Летните олимписки игри.

– Со мојот тим, веќе неколку недели размислувавме на оваа тема. Требаше да се одлучи што да правам во периодот по Вимблдон, а пред УС Опен. Моето срце избра да играм на олимпискиот турнир, вели Федерер.

Златен медал од ЛОИ е единствениор кој недостасува во колекцијата трофеи на Федерер. Во 2004 година, тој на ЛОИ ја запозна својата сопруга, во 2008 освои злато, но во двојки со Вавринка, во Лондон 2012 загуби во финалето, а не настапи во Рио 2016.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бејл го спаси Реал од пораз, па доби црвен картон

saso user

Емери го пофали Обамејанг, а смета дека можеле да играат и подобро

saso user

Доколку добие повик Меси ќе се врати во репрезентацијата

saso user