Свет

Турција: Во операциите во Сирија досега убиени 550 терористи

Турските вооружени сили убиле 550 терористи во текот на операциите „Извор на мирот“ во северниот дел на Сирија, соопшти денеска турското Министерство за национална одбрана.

– Операцијата успешно продолжува источно од Еуфрат. Неутрализирани се 550 терористи од Курдската работничка партија и Силите за заштита на народот – наведува турското Министерство.

Турција на 9 октомври започна воена интервенција, под името „Извор на мирот“, во северниот дел на Сирија со воздушни напади врз позиции на курдските бунтовници.

ФОТО: EPA / SEDAT SUNA

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот, тврди претседателот на Мозамбик

saso user

Егзекутиран расистот кој ѕверски уби Афроамериканец во 1998 година (ВИДЕО)

saso user

Светски агенции: Во Сирија е убиен лидерот на ИД, Абу Бакр ал-Багдади

saso user