Бизнис

Се изработува документација за автопат Битола – Прилеп

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов денеска информираше дека низ државата се рехабилитираат патишта во вкупна должина од околу 100 километри, во кои е вклучен и патот Битола-Тополчани-Прилеп долг 15 километри, за што се обезбедени милион евра.

– Реконструкцијата на овој пат ќе заврши напролет, но за Пелагонискиот регион очекуваме до крајот на годината да биде тендериран и патниот правец од Битола до Меџитлија со што ќе се овозможат градежни активности во рана пролет. Во моментов во тек е и тендерот за звучни бариери кои ќе бидат поставени на обиколницата во Битола кај месноста Баир, а на Градежниот факултет во Скопје се изработува документација за изградба на автопат Битола – Прилеп – рече Китанов.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ангеловска-Бежоска и Тевдовски на Пролетните средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон

saso user

Поддршка од холандското министерство за финансии за градење на човечкиот капитал во македонското – потпишан Меморандумот за соработка 2020-2022

saso user

Switch.mk алатка за споредување на цените на електричната енергија

saso user