Спорт

Петнаесетгодишната Гауф во неверување по триумфот во Линц

Петнаесетгодишната американска тенисерка Кори Гауф ги сподели своите впечатоци за победа на турнирот во Линц (Австрија). Ова е прв трофеј во нејзината кариера.

Во финалниот натпревар, таа ја совлада репрезентативката на Австрија Елена Остапенко во три сета.

– Јас сум само во шок, ова е мојот прв ВТА трофеј. Лудило. Не верував дека ќе влезам во главната жрепка на турнирот, а го освоив како „среќен губитник“. Пред првиот круг, татко ми рече дека не можете да изгубите двапати во исто натпреварување. Тој беше во право- изјави Гауф.

ФОТО: EPA / ANDY RAIN

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вардар повторно е фаворит во Европа

saso user

Повеќе жени отколку мажи од Велика Британија на Олимпијадата во Токио

saso user

Симона Халеп на пуст остров би го понела Федерер

saso user