Спорт

Левандовски: Полска има големи амбиции на Европското првенство

Еден од најдобрите напаѓачи оваа сезона, Роберт Левандовски, по синоќешниот триумф (2:0) над македонската репрезентација изјави дека ќе атакуваат на висок пласман на евро-шампионатот.

Полска на две кола пред крајот на квалификациите го обезбеди пласманот на ЕУРО 2020.

– Планот е исполнет, ја поминавме групата. На вакви натпревари треба да издржите. Практично ништо не му беше дозволено на противник. Фактот дека изборивме пласман на Европското првенство не е толку важен. Имаме големи цели за завршниот турнир. На преостанатите натпревари од квалификациите сакаме да се натпреваруваме за прво место во групата.

Полска до крајот на квалификациите ќе игра со Израел на гости и со Словенија на домашен терен.

ФОТО: EPA / Leszek Szymanski

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Модриќ раскажа за најголемиот скандал помеѓу Кристијано и Мурињо

saso user

Федерер: Надал и јас не сме најдобри пријатели

saso user

Сабо бод за Барселона на дуелот со последнопласираниот Еспањол

saso user