Спорт

Тајфун ги одложи квалификациите во Формула 1 за недела

Тајфунот во Јапонија сериозно се заканува на одржувањето на трката за Големата награда на Јапонија. Поради неговата сила, квалификациите мораа да се одложат за недела и ќе се одржат неколку часа пред трката. Ако тоа воопшто е можно да се случи.

Третата тренинг сесија нема да се одржи, па тимовите ќе треба да ги згуснат своите програми и да се соберат во две сесии.

Врне дожд на патеката „Сузука“, а ветриштата на трасата се очекува да стигнат до 110 км на час. Во недела, за време на квалификациите и натпреварувањето, се очекува да има исто толку ветер, а може дури и да биде посилен. Веќе има информации за загинат човек откако неговиот автомобил бил превртен од ветрот.

Ако се појават компликации за квалификациите да не можат да се одржат ни во недела, тогаш пилотите на стартната линија ќе бидат рангирани според времињата запишани на вториот слободен тренинг.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Леклер со трета пол-позиција во низа

saso user

Со плеј-оф и плеј-аут без испаѓање ќе продолжи ПМФЛ

saso user

ФИФА бара да се намалат платите на фудбалерите за половина

saso user