Број на текстови објавени денес: 93
Свет

Каталонските сепаратисти може да добијат 15 години затвор

Врховниот суд на Шпанија планира да ги казни лидерите на каталонските сепаратисти на максимални 15 години затвор за организирањето на неуспешниот обид за прогласување независност на Каталонија во 2017 година.

Водачите ќе бидат осудени по обвиненија за бунт и злоупотреба на јавните средства, но не и за построги обвиненија за предавство, изјави денеска неименуван извор од судот, пренесува Танјуг.

Пресудата се очекува да биде објавена следната недела, најверојатно в понеделник.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Почина припадник од грчката Претседателска гарда

saso user

Ким Џонг-ун од хотелот во Ханој ги избрка американските новинари

saso user

Путин: Не нè радува ширењето на НАТО кон границите на Русија

saso user