Број на текстови објавени денес: 93
Македонија

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот, ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот Зоран Заев, одговорајќи на прашање од граѓани на денешната трибина во Куманово.

– Советник бил на Груевски, работел про боно, па не работел про боно, работел за пари, па и паралелено, правел конструкции, за да дава дозволи за хидроцентрали и за други енергетски ресурси и од тука доааѓаат парите, 7-8 отсто од толку хидроцентрали се огромни пари, истакна Заев, соопштија од СДСМ.

Заев рече дека за сите сомневања треба да следуваат истраги а оние кои незаконски работеле да понесат одговорност.

– Правда за сите мора да има. И за хидроцентралите и за финансирањето на изборите и за незаконско работење, сето тоа низ истрага транспарентно треба да се открие, ако има вклучени и од сегашната власт и тоа ќе се открие, порача претседателот Заев.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ОСМАНИ: МОРАМЕ ПОСТОЈАНО ДА РАБОТИМЕ И ДА ГИ НЕГУВАМЕ СТАБИЛНИТЕ МЕЃУЕТНИЧКИ ОДНОСИ

saso user

Силјановска почна со собирање потписи за претседателската кандидатура

saso user

Ахмети најавува дека утре на долго и широко ќе разговара со Заев

saso user