Сцена

„Јовка Кумановка“ ново ремек дело на Next Time (ВИДЕО)

“Next Time” со нова маестрална преработка на стара македедонска песна. Овој пат станува збор за „Јовка Кумановка“ која беше промовирана на 11 -ти Октомври по повод 500 години од постоење на градот Куманово. Промоцијата се одржа во НУЦК “Трајко Прокопиев” – Куманово, каде вооедно ќе бидат свеченоста за одбележување 500 години на градот.

Аранжман на песната работеше Николче Мицевски, видео записот е во режија на Огнен Шапковски. Гајда во песната свири Гоце Димовски, а виолина Илија Филиповски.

За потсетување, “Next Time” претходно ги преработија “Ја излези Ѓурѓо”, “Слушам кај шумат шумите” и “Нешто ќе те питам бабо”.

Погледнете го видео записот:

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бијонсе бремена со четврто дете? Фановите во транс, прават теории на заговор ФОТО

saso user

Буле и Наташа, горди на Ангелина – нивната грациозна акробатка на коњ

saso user

Род Стјуарт откри дека имал рак на простата

saso user