Бизнис

Седат дома, а им расте платата

Вработените во јавна администрација кои седат дома добија зголемување на платата за пет отсто, а ова го потврди и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски.

– Тие се многу малку, трансферите се одвиваат, нормално ако се вработени во јавна администрација покачувањето важи за сите. Проблемот со овие луѓе е се помал, бројот секојдневно се намалува, после цела деценија откако никој не го решил овој проблем, конечно доаѓаме до целосно решени – истакна Манчевски во емисија во ТВ21.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Народна банка: Денарот е и ќе остане стабилен

saso user

Анѓушев: Новата еврообврзница е за раздолжување на стари обврски

saso user

Контакти со финансиските институции на штандови пред Министерство за финансии

saso user