Број на текстови објавени денес: 98
Македонија

Мандиќ со полициска придружба донесена во Кривичен

Со полициска придружба во Во Кривичниот суд е донесена Јасна Мандиќ, потпретседателката на „Меѓународен сојуз“ и една од осомничените во истражната постапка против пет физички и едно правно лице, поради постоење основано сомнение за помагање при извршување на кривичното дело „измама“.

Мандиќ, е една од новоосомничените во проширената истрага за „Рекет“. За неа обвинителството бара мерка притвор.

Во истражната постапка што се спроведува по наредба на Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, првоосомничениот се сомничи дека сторил продолжено кривично дело „измама“ и кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, останатите лица се сомничат дека помагале при извршување на кривичното дело „измама“, а тројца од нив се сомничат дека помагале и при извршување на кривичното дело „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Стерјовски од Собрание ја запозна албанската јавност за Конгресот на МАЕИ, а медиумите ниту збор

saso user

Костас А. Караманлис: Мицотакис е јасен дека нема да го напуштиме правото на вето за почеток на пристапните преговори

saso user

Новите министри се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски, а Заев и на местото на Тевдовски, привремено,и толку!

saso user