Број на текстови објавени денес: 101
Свет

Маас: Турција ризикува заживување на Исламска држава

Со нападите врз североисточниот дел на Сирија, Турција „смислено ризикува натамошна дестабилизација на регионот“ и заживување на Исламска држава,  изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, пренесоа француските медиуми.

– Сирија има потреба од стабилност и политички процес. Меѓутоа, турската офанзива сега се заканува да предизвика нова хуманитарна криза – изјави Маас, додавајќи дека Берлин ќе „ја повика Турција да ја прекине својата офанзива“ и да ги обезбеди своите интереси во областа на безбедноста на мирен начин.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Србија: Маж пријавил дека вампири доаѓаат во неговиот дом и крадат храна

saso user

Австралиски сенатор за нападите на Нов Зеланд ги обвини „муслиманските имигранти“

saso user

„Њујорк тајмс“ смени наслов на текст за Трамп по критики од читателите

saso user