Здравје

Дали на своето тело му правите услуга ако наместо шеќер користите мед? Одговорот ќе ве изненади

Шеќерот денес се смета за една од најозлогласените намирници и најголем непријател на нашата витата фигура, како и на здравјето генерално.

Повеќето нутриционисти советуваат дека, ако веќе мораме да го засладиме своето кафе, подобро да користиме мед или јаворов сируп. Како што велат, на тој начин ќе внесеме помалку калории во организмот.

Освен тоа, овие две намирници наводно подобро се разложуваат во нашето тело и со самото тоа, го намалуваат зголеменото лачење на инсулин што е многу важно за здравјето. Интензивираното производство на овој хормон доведува до појава на инсулинска резистенција, дебелеење, зголемување на ризикот од појава на дијабетес и слично.

Прашањето е следно, дали навистина тоа е така? Дали на своето тело му правиме услуга кога шеќерот го заменуваме со мед?

Американските стручњаци велат дека оваа теорија е потполно неоснована. Иако здравата логика ни вели дека наместо шеќер е попаметно да избираме мед и јаворов сируп кога сакаме да се засладиме, науката сепак, вели поинаку.

– Единствено што постигнуваме на овој начин е тоа што внесуваме помала доза на антиоксиданси во организмот. Но, што се однесува до „разградувњето“, нашиот организам речиси на ист начин ги метаболизира јаворовиот сируп, медот и другите шеќери – рекла американската нутриционистка Ребека Клајд.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Околу 20.000 жени не отишле на ПАП тест иако биле поканети

saso user

Зошто изгладнетите деца во Африка имаат надуени стомачиња?

saso user

Што му прават само две шолји кафе на вашиот црн дроб?

saso user