Број на текстови објавени денес: 93
Македонија

Борисов: Поддржуваме почеток на преговорите, но нема да дозволиме европско легитимирање на анти-бугарска идеологија

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на РСМ  и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи. Ова го напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на неговиот фејсбук профил.

– Бугарија е постојана во поддршката за европската перспектива на земјите од Западниот Балкан со оглед дека процесот на присоединување е клучен двигател за реформи и стабилност во регионот. Бугарија ја поздравува и поддржува препораката на ЕК за започнување на претпристапните преговори како со Република Северна Македонија, така и со Албанија. Во исто време, Бугарија не треба да дозволи интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ да биде придружена со европско легитимирање на анти-бугарска идеологија спонзорирана од државата, напиша на фб премиерот Борисов.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Заев: „Запознај ја Преспа” ќе ги привлече граѓаните да го посетат Преспанското Езеро

saso user

Судењето за финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште на почеток

saso user

ДОМ: Каде се инспекторите, кај Калишта има бетонска ограда?

saso user