Број на текстови објавени денес: 93
Свет

Бајден: Трамп мора да биде отповикан

Демократот од Претставничкиот дом, Џо Бајден првпат изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп треба да биде подложен на импичмент, додавајќи дека тој „ја предал нацијата“ и ја прекршил заклетвата што ја положил кога стапил на функцијата.

– За да се зачува нашиот Устав, нашата демократија, нашиот основен интегритет, тој мора да биде отповикан – истакна Бајден пред своите приврзаници на митинг во Њу Хемпшир.

Поранешниот потпретседател на САД беше повеќе пати обвинуван, без директни докази, од страна на Трамп за корупција.

– Тој прави дупки во Уставот и не смееме да му дозволиме да се извлече – наглси Бајден, кој е еден од фаворитите за противкандидат на Трамп на претстојните претседателски избори следната година во САД.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Убиени осуммина при оружен напад во Мексико

saso user

Педофилот Епстајн потпишал тестамент само два дена пред смртта: Еве кој е во трка за 577 милиони долари!

saso user

Маж запалил автобус со 51 дете во Италија

saso user