Број на текстови објавени денес: 101
Бизнис

Анѓушев: Ниедна регионална или локална иницијатива не може да биде замена за ЕУ

Нема алтернатива за зачленувањето во Европската Унија. Ниедна регионална или локална иницијатива, па ни „мал шенген“ не може да биде замена на тоа што ние го имаме како таргет, а тоа е земјава да стане членка на ЕУ, посочи денеска вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев.

– Тука нема алтернатива. Секоја иницијатива која што може да биде локална, а е за да ја подобри регионалната соработка, ние ќе ја поддржиме, но мислам дека има сосема доволно простор во рамките на постојните иницијативи. Треба да се види што тој „мал шенген“ подразбира иако е убаво кога ќе го кажеме популистички, но сепак треба да бидеме претпазливи, бидејќи ниедна локална и регионална иницијатива не смее да биде препознаена како замена на нашето членство во ЕУ – рече Анѓушев во одговор на прашање при посетата на средното електро-техничко училиште „Михајло Пупин“ каде што беше пуштена во употреба фотоволтаична електрана во училиштето.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Славевски: Со реформата, пензиите ќе се намалат и до 700 денари

saso user

Компанијата ВИТАМИНКА за своите вработени воведе дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што се враќаат од породилно отсуство

saso user

Виз ер Скопски маратон на 4 мај во Скопје, ќе има бесплатни групни тренинзи

saso user