Број на текстови објавени денес: 102
Здравје

Кафеанска телешка чорба, нема да можете да ѝ одолеете

Состојки:
– 500 грама телешко месо од бут или врат
– 1 главица црвен кромид
– 2 моркови, пашканат, магдонос
– 1 корен од целер
– 2 компири
– 1 дл масло за јадење
– 2 лажички брашно
– 2 дл кисела павлака
– 1 жолчка
– сол, бибер, ловоров лист, малку магдонос

Приготвување:
Кромидот ситно исечкајте го па динствувајте го во масло. Додадете го месото исечкано на коцки (со коските, ако ги има), сипете вода за да го прекрие месото и варете на тивок оган околу еден час.

Додадете го зеленчукот исечкан на коцки, додадете сол, бибер па сипете околу 2 литри вода.

Направете и запршка од две лажици брашно, па сè заедно гответе уште околу половина час.

Пред сервирање, во готовата чорба додадете павлака со изматена жолчка и посипете ситно исечкан магдонос. По желба, телешката чорба може да се консумира со малку оцет или лимонов сок.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ако сте се прејале за празниците, еве решение за тегобите

saso user

Ви се случило ли да пиете сок или пиво од лименка?

saso user

Германија изрекува казна од 2500 евра на родителите кои не ги вакцинираат децата против морбили

saso user