Свет

Се урна Миг-29, пилотот се спасил

Воен авион од советско производство Миг-29 од составот на словачките воздухопловни сили се урна за време на обука, на 100 километри источно од Братислава, соопшти Словачкото Министерството за одбрана.

Како што се додава во соопштението, пилотот успеал да се катапултира пред несреќата и е хоспитализиран во стабилна состојба, надвор од животна опасност.

Словачката армија ја приземји својата флота на авиони Миг-29 сè додека не се утврди причината за несреќата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Петровиќ: Денешниот напад е последица на кампањата од Приштина и Белград против мене

saso user

Во Индија за еден ден околу 12.000 новозаболени од ковид-19

saso user

Гробишта за 9.000 нови „мерцедеси“ со грешка вредни една милијарда евра

saso user