Бизнис

Финансии прифати два амандмана на ребалансот, ќе се реконстуира пат и водоводна мрежа

Министерството за финасии прифати два амандмана на ребалансот на буџетот со кои се обезбедуваат пари за два проекта за изградба на локална инфраструктура.

Како што беше образложено за време на расправата за ребалансот на Буџетот во Комисијата за финасирање и буџет, станува збор за 40 милиони денари со намена изградба на локален пат и рехабилитација на локална водоводна мрежа.

– Со ребалансот на Буџетот се алоцираат средства за проекти што се во интерес и на граѓаните и на стопанството, како мерката за субвенционирање на растот на платите во приватниот сектор, дополнителни средства за активните мерки за вработување, дополнителни средства за набавка на лекови за ретки болести и инсулин, за земјоделието и за други проекти – рече во своето образложение, заменик-министерката за финансии Ширет Елези.

На предложениот ребаланс се поднесени 391 амандман.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Колку трошат младите во Британија за кирија, кои градови се најскапи?

saso user

Солени цени на зелените пазари како во зима, се купува на парче

saso user

Предлог-буџетот за 2020 денеска на владина седница

saso user