Број на текстови објавени денес: 98
Спорт

Организаторите на Гран-при во Сингапур загрижени поради смогот

Организаторите на Гран-при Сингапур се загрижени за состојбата со животната средина во регионот пред трката од шампионатот во Формула 1. Шумските пожари во соседна Индонезија предизвикаа Сингапур периодично да се покрива со густ смог, што може да го загрози здравјето на учесниците и гледачите на Гран-при Сингапур овој викенд.

– Ние развивме план, договорен со сите страни, вклучително и Формула 1. Доколку поради смогот има проблеми со видливоста, закани по здравјето на јавноста или тешкотии во организацијата, ќе преземеме соодветни мерки и колективно ќе одлучиме што да правиме со Гран-прито – изјави претставникот на патеката „Марина Беј“.

Формула 1 „циркусот“ ќе се одвива во Сингапур претстојниот викенд, од 20-22 септември.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Реал бара нов тим за 15 свои играчи

saso user

Марсело: Со Роналдо, Јувентус може да ја освои Лигата на шампионите

saso user

Казна од 50.000 швајцарски франци за Порто од ФИФА

saso user