Спорт

Меси ја оцени како тешка групата на Барселона во Лигата на шампионите

Капитенот на Барселона, Лионел Меси пред натпреварот од првото коло од групната фаза од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, смета дека Каталонците имаат тешка група оваа сезона.

– Секоја година во Лигата на шампионите има рамномерен биланс на моќ, иако понекогаш е потешко да се победи. Во принцип, силите на турнирот се распределуваат подеднакво. Само најдобрите го минуваат својот пат, што го прави овој турнир посебен. Ја добивме Борусија Дортмунд со која никогаш не игравме за време на мојот престој во клубот. Го видов стадионот на Дортмунд и секогаш го сакав заради навивачите и идентитетот на клубот. Го добивме и Интер. Пред една година игравме со него на патот, но тој натпревар го пропуштив поради повреда. Групата е комплексна, но тоа ја прави поинтересна нашата задача – изјави Меси.

Барселона вечерва од 21 часот и гостува на Борусија Дортмунд во првото коло од групната фаза во новата сезона на елитното натпреварување.

ФОТО: EPA / ANDREU DALMAU

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ѓоковиќ: Повредата посериозна отколку што мислев

saso user

Тинејџерската ѕвезда на Реал Мадрид доби повик од „Селесао“

saso user

Зидан: Реал Мадрид сѐ уште нема освоено ништо

saso user