Спорт

Клоп: Влијанието на британската клима врз продолжувањето на договорот? Тоа беше германски хумор

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп пред натпреварот од првото коло од групната фаза од Лигата на шампионите против Наполи ги коментираше зборовите на неговиот агент Марк Косицке, кој претходно изјави дека англиската клима може да влијае на преговорите за продолжување на договорот со 52-годишен германски специјалист.

– Агентот сакаше да се шегува, па сега ќе бидам сериозен. Тоа беше германски хумор, кој никој не го разбра. Британската клима ми одговара, нема проблеми со тоа. Сакам да повторам дека никогаш не избрав клуб, почнувајќи од временските услови во неговиот град, а климата никогаш нема да ме натера да напуштам ниту една земја. Оваа приказна е бесмислена. Косицке е мој агент и пријател – изјави Клоп.

Под водство на германскиот тренер Ливерпул го освои трофејот во Лигата на шампионите минатата сезона.

ФОТО: EPA / PETER POWELL

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Гвардиола: Нема ништо случајно во победите на Ливерпул во последните секунди

saso user

Одложен прошталниот меч на Вознијацки против Серена

saso user

Премиер лигата создаде тим за борба против расизмот

saso user