Број на текстови објавени денес: 93
Свет

Кардиналот Пел поднел жалба на пресудата за педофилија

Кардиналот Џорџ Пел поднел жалба до највисоката судска истанца во Австралија на пресудата за педофилија, соопшти Високиот суд на Австралија.

Во претходната инстанца Врховниот суд на државата Викторија ја отфрли жалбата на кардиналот и ја потврди пресудата со која беше осуден на шестгодишна затворска казна.

Не е познато дали Високиот суд на Австралија, чие седиште е во Канбера, ќе се занимава со случајот на Пел. За тоа дали ќе има постапка одлуката ќе ја донесе судија од овој суд, што, меѓутоа, тоа може да потрае со месеци.

Кардиналот Пел, некогаш трет човек во хиерархијата на Ватикан, во март годинава беше осуден заради сексуално злоставување на две момчиња.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Поради масакр на 160 луѓе, оставка поднесоа премиерот и Владата на Мали

saso user

Трамп: Време е САД да го признаат израелскиот суверенитет над Голан

saso user

Почина екс претседателот на Франција, Жак Ширак

saso user