Број на текстови објавени денес: 92
Здравје

Зошто холинот е неопходен за организмот?

Холин е есенцијална хранлива материја која поради сличните карактеристики често се вбројува во витамините Б-комплекс. Неопходен е за нормален развој на мозокот, подвижност на мускулите, а влијае и на работата на црниот дроб.

Бидејќи е потребен за создавање ацетилхолин, невротрансмитер кој учествува во регулирање на меморијата и расположението, холинот е од големо значење за нервниот систем. Во едно истражување се покажало дека дополнителното земање 1000 мг холин дневно во текот на 3 месеци ја подобрило краткорочната и долгорочната вербална меморија кај возрасни (на возраст од 50 до 85 години) кои имале проблеми со памтењето.

Холинот е важен и за здравјето на срцето бидејќи поголемиот внес на намирници богати со холин се поврзува со намален ризик од срцеви заболувања.

Во најдобрите извори на холин спаѓаат јајца, пилешко, мисирка, говедско месо, туна, лосос, бакалар, домат, карфиол и блитва.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Д-р Софија Пејкова: И за само 15 минути кожата и очите може да се оштетат од силното Сонце

saso user

Дознајте каде грешите: Девет најчести заблуди за високиот крвен притисок

saso user

Ако страдате од мигрена, не ја јадете оваа храна

saso user