Број на текстови објавени денес: 0
Македонија

Беса бара три изборни единици

Движењето Беса ја поддржува иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но побара да не се менува пропорционалниот изборен модел и наместо затворени, Беса се залага за отворени листи.
– Изборните единици од 6 треба да се намалат на 3 бидејќи тоа ја одразува реалноста во државата, а тоа е дека одредени етнички заедници гласаат во одредени региони – рече Зендели.
12 народни избраници иницираа измени на Изборниот законик со која бараат да се воведе една изборна единица.
Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Обвинителството бара судење и притвор за крадецот на 150.000 денари од црквата во Ѓорче

saso user

Епидемија на морбили и во Струга, има 24 заразени

saso user

Грција ќе го гласа Протоколот за НАТО, Република Северна Македонија ќе стапи на сила

ohrid_user