Македонија Топ вести

Прекинат мандатот: Стефанова ќе работи кај Русковска, Фетаи и Ристоска во ОЈО Скопје

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Претседателот на Советот, Ацо Колевски, по седницата изјави дека досегашните обвинители на СЈО треба да се вратат во нивните матични јавни обвинителства каде работните места им беа во мирување.

Тимот на Јанева, избран во октомври 2015 година, го сочинуваа обвинителите Лиле Стефанова, Фатиме Фетаи, Ленче Ристоска, Артан Ајро, Бурим Рустеми, Гаврил Бубевски, Љубомир Лапе, Стефчо Донев, Трајче Пеливанов и Елизабета Јософовска. На почетокот на 2016 година, иако првично избрано, Јанева побара да бидат отстранети обвинителките Марија Ѓоргева и Лејла Кадриу.

Сега, Лиле Стефанова треба да се врати во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција каде шефица е Вилма Русковска, Ленче Ристовска, Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски, Трајче Пеливанов и Артан Ајро во ОЈО Скопје, а останатите во обвинителствата од внатрешноста.

Во саботата, по едногласната одлука на Собранието, Советот ја разреши и специјалната јавна обвинителка која е во притвор за случајот „Рекет“.

Предметите на СЈО ги презеде Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески најави дека постапувањето по предметите на СЈО ќе продолжи, но оти се уште не е утврено кој ќе ги застапува.

Јовески може да им ги додели предметите и на обвинителите од СЈО кои и досега ги водеа.

Од предметите за кои СЈО покрена над 20 обвиненија, само три се целосно затворени, неколку се вратени на повторно судење или се чека изјаснување на Апелациониот суд.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Кризен штаб: Здравствени работници максимално да се заштитат себеси и сите околу себе

saso user

Од 20 степени во среда на минус 5 во четврток

saso user

Со САД ќе соработуваме и во одбраната

saso user