Сцена

Никој не знаеше дека оди таму: Сопругата на Оливер Драгојевиќ откри непознати детали за пејачот

Минатата година нè напушти еден од најдобрите пејачи на бивша Југославија Оливер Драгојевиќ, а во чест на славниот кантавтор во сплитската Спаладиум Арена на 7 декември ќе се одрижи голем концерт. Во Сплит е одржана изложба на фотографии од животот и кариерата на Оливер, а во интервјуто за „Слободна Далмација“, сопругата на Оливер Весна коментирала некои од фотографиите на својот сопруг и открила некои непознати работи за него.

Додека ја коментирала фотографија на која Оливер им потпишувал автограм на деца, Весна Драгојевиќ ја открила голема тајна на нејзиниот сопруг.

– Оливер се дружеше со своите најмлади обожаватели во сиропиталиште. Тој беше благороден и со големо срце. Вие дури и не знаете дека одеше во домови за напуштени деца. Тој често беше во Врлика. Тој несебично им помагаше. Децата го сакаа, иако немаше песни за нив, освен еден албум за децата. Тој не е пејачот што децата го сакаат заради песните. Тој се забавуваше со нив и тоа им беше интересно – рекла Весна.

Весна им раскажала и анегдоти од нивната венчавка, како и за раѓањето на нивните близнаци откако од породилното одделение излегла сама и си заминала со автобус.

„Погледнете колку е весела свадбената фотографија со матичарот во Сплит во 1974. година. Убаво е да ја видите. Се смеевме затоа што реков ‘да’, пред време. Матичарот ме праша дали ќе го земам презимето на Оливер, реков:’Да’. Но, исто така имаше и продолжение каде што сакаше да знае дали јас го оставам своето презиме. Реков: „Да“, пред жената да ја заврши реченицата. Умревме од смеа. Свадбата не беше спектакуларна, а ние славевме сè во мал стан во оној што тогаш беше Улица На XX дивизија на Грипе“, рекла Весна, додавајќи:

„Кога бев бремена со близнаци,одев со автобус во породилното одделение затоа што Оливер беше во Лондон, а нашиот сосед кој ме возеше не беше дома. И убаво и тажно е кога го гледам ова сега.“

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Се огласија лекарите кои се обидоа да го спасат Шабан Шаулиќ: Нивниот прв извештај е шок за сите!

saso user

Професорка спиела со 5 ученика, а пронашле и експлицитни снимки! ВИДЕО

saso user

Деми Мур откри шокантна тајна: Бев силувана на 15 години, од дома заминав на 16

saso user